"Nutella" (aneb o zdražování a argumentačních faulech).
V roce 2022 stouply ceny potravin o více než čtvrtinu. Letošní růst sice zbrzdil (cca o 6 %), je ale zjevné, že se výrobcům i prodejcům podařilo dostat do cen opravdu hodně. Že nyní musíme přidat aspoň 10 % (přes nižší zdanění), tak vzbuzuje otázku, zda kumulovaný růst cen o zhruba 30 % nezajišťuje opravdu dobrou ziskovost.
Podívejme se na argument "advokátů zdražení" víc (v odkazu pak podrobně).
❌ "Je to kvůli zdražení energií, hlavně pak elektřiny".
Je pravda, že od roku 2024 jsou zásadně omezeny plošné dotace energií. Tržní ceny elektřiny ale také podstatně klesly. Dopad vývoje cen elektřiny na ceny potravin lze toliko odhadovat, ale pokud kupříkladu firma v průběhu roku 2023 platila stropovanou cenu, tak i přes zvýšení ceny regulované složky nyní platí cenu nižší než v době stropů. Navíc, v dalším období by měly ceny elektřiny klesat.
❌ Proč zrovna od ledna?
V tržní ekonomice může kdokoliv zdražit kdykoliv a de facto jakkoliv. Razance a exaktnost obhajoby zvýšení od ledna vyvolává dojem protizákonných dohod o tom, jak ve vztahu k zákazníkům postupovat.
❌ Když je řeč o soutěžním právu...
Podle analýzy ÚOHS na našem trhu existuje jeden nebo několik (málo) aktérů, kteří na něm mají velmi vysoký podíl. Zde by se dalo hledat vysvětlení toho, proč v době obrovského propadu příjmů lidí byly s to firmy v oblasti potravinářství udržet své marže, a tudíž celý růst nákladů přenést na zákazníky. Zdražení "tlustých kocourů" pak ovlivňuje chování menších hráčů.
Co s tím?
Volat po regulaci cen nebo jiných státních zásazích kvůli možnému růstu cen potravin by bylo zcela špatně. V tržním prostředí jsou ceny věcí nabídky a poptávky. Ale stát by si měl vyjasnit, zda existující oligopoly a jeho velmi laskavá politika vůči velkým hráčům jsou to, co slouží dobře naší společnosti.
Můj pohled na to už asi znáte...
https://nitter.cz/hospodarky
ht…
🐦🔗: https://nitter.cz/LudekNie/status/1740088051127243177#m
[2023-12-27 19:11 UTC]