Jakie zagrożenia niesie zmiana unijnych trakatatów? 🇵🇱🇪🇺
Tweet dłuższy niż zazwyczaj, ponieważ sprawa nadzwyczajnej wagi. Zachęcam do przeczytania.👇🧶
1⃣. Utrata suwerenności: Część zmian naruszy suwerenność krajów członkowskich, ograniczając ich autonomię w kwestiach decyzyjnych. Kraje utracą kontrolę nad własnymi sprawami w wyniku większej centralizacji czy też wzmocnienia roli instytucji UE.
🔹Eliminacja zasady jednomyślnosci w głosowaniach w Radzie UE w wielu obszarach oznaczałaby, że poszczególne państwa członkowskie nie będą mogły blokować decyzji, które nie odpowiadają ich interesom. To może doprowadzić do sytuacji, w której państwa członkowskie będą zmuszone do akceptowania działań UE, które są dla nich niekorzystne. Przykładowo, obecnie państwa członkowskie mogą blokować decyzje w sprawie polityki migracyjnej, jeśli nie są z nimi zgodne. Jeśli zasada jednomyślności zostanie zniesiona w tym obszarze, to decyzje o polityce migracyjnej będą podejmowane większoscią kwalifikowaną. To oznacza, że państwa członkowskie, które są przeciwne liberalizacji polityki migracyjnej, mogą zostać zmuszone do akceptowania decyzji, które są dla nich niekorzystne.
2⃣. Zwiększenie roli instytucji unijnych i zmniejszenie roli parlamentów narodowych: Zmiany traktatowe przewidują zwiększenie uprawnień Parlamentu Europejskiego, ale jednocześnie ograniczenie roli parlamentów narodowych. To może doprowadzić do sytuacji, w której decyzje o istotnych kwestiach będą podejmowane przez instytucje unijne bez udziału lub z ograniczonym udziałem parlamentów narodowych.
🔹Przykładowo, obecnie parlamenty narodowe mają prawo veta w sprawie decyzji o przyjęciu nowego członka do UE. Jeśli zasada ta zostanie zniesiona, to decyzje o przyjęciu nowego członka do UE będą podejmowane przez Radę UE wiekszością kwalifikowaną. To oznacza, ąe parlamenty narodowe nie będą miały wpływu na decyzje w tej sprawie.
🔹Innym pr…
🐦🔗: https://nitter.cz/AnnaZalewskaMEP/status/1726949749570367693#m
[2023-11-21 13:04 UTC]