To pytanie sprawiło wiele trudności. Ku memu zdumieniu tylko 9,3% respondentów uznało, że Czesi walczyli tylko po stronie Aliantów, choć dawniej faszerowano nas opowieściami o (autentycznych) wyczynach pilotów "czeskosłowackich" w Bitwie o Anglię. Nie jest też więc prawdą, że Czesi nie walczyli nigdzie i byli neutralni (co zaznaczyło 25%).
Sprawa jest tym trudniejsza, że Czesi nie wprowadzili obowiązkowej służby wojskowej; jeśli więc Czech czy Morawianin gdzieś walczył, to dobrowolnie!
Oficjalne państwo czeskie to był niemiecki Protektorat Czech i Moraw. Był legalnie, za (wymuszoną) zgodą rządu i prezydenta, utworzony z ziem, które pozostały z Czechosłowacji po Układzie Monachijskim - po odjęciu tego, co zabrały: Słowacja, Węgry i Polska. Tyle, że w sprawach zagranicznych ten Protektorat miał mniej samodzielności, niż PRL w latach 1952-55 - ale prezydent odmówił złożania przysięgi na wierność Hitlerowi!
Protektorat miał własne "Wojsko Rządowe" (Vládní vojsko) w liczbie ok.7000 ludzi. Niemcy planowali użycie ich przeciwko Aliantom (ale nie przypominam sobie, by Protektorat wypowiedział wolnę komuś z Aliantów?). Prezydent Emil Hácha był anty-komunistą i nie chciał zadzierać z Aliantami, więc prosił by te wojska dać na front wschodni. Hitler odmówił - obawiając się, zapewne słusznie, że Czesi ochoczo głosowali na komunistów, a ponadto wierzą w panslawizm, więc będą masowo dezerterować. Potomków Šwejka wysłano zatem do Włoch, gdzie zresztą niczym się nie odznaczyli i z czasem użyto ich to prac fortyfikacyjnych. Tak więc oficjalne państwo czeskomorawskie walczyło po stronie III Rzeszy - jak podało 37,2%.
Jednak wielu Czechów walczyło w obronie Francji, a potem na emigracji w Londynie powstało konkurencyjne państwo (po jego stronie opowiedziało się kilka ambasad, więc miało terytorium!) nazywające się "Czechosłowacją" z b. premierem, Edwardem Benešem na czele. I poza 500 lotnikami jesz…
🐦🔗: https://nitter.cz/JkmMikke/status/1725927861201092857#m
[2023-11-18 17:24 UTC]