RT by @vrecionova: V posledních týdnech se často mluví o tzv. principu jednomyslnosti neboli lidově řečeno "vetu" při rozhodování v EU.
Veto momentálně platí při rozhodování u zahraniční politiky, daní, rozpočtu a přijímání nových členů do společenství. V ostatních oblastech veto neplatí a EU rozhoduje kvalifikovanou většinou. To znamená, že pro musí být minimálně 55 % států, které zároveň musí zastupovat minimálně 65 % všech obyvatel unie.
A právě zrušení veta u výše zmíněných otázek prosazuje část europoslanců – federalistů, kteří chtějí z EU de facto vytvořit stát.
Zrušení veta při rozhodování u zahraniční politiky by ovšem mělo dalekosáhlé důsledky. Představte si třeba situaci, kdy bude chtít část zemí podpořit Palestinu a naopak nebude chtít podpořit Izrael. Pokud by Česká republika byla v menšině, neměli bychom šanci rozhodnutí zvrátit.
Princip jednomyslnosti přitom funguje například i v Severoatlantické alianci a funguje dobře. Nikdo o něm nepochybuje.
V praxi by konec práva veta znamenal, že by zahraniční politiku určovalo Německo a Francie. A to by opravdu nebylo dobře, protože jejich zájmy jsou často jiné než zájmy států střední a východní Evropy.
🐦🔗: https://nitter.cz/ondrejkrutilek/status/1730161471701541156#m
[2023-11-30 09:46 UTC]