Tegoroczny
https://nitter.cz/search?q=%23COP28
skończył się porozumieniem, które jak zwykle w pełni nikogo nie zadowala. Jest ono jednak przełomowe - wytycza horyzont 2050 r. dla odejścia od paliw kopalnych w systemach energetycznych. Szybciej, bo do 2030 r. musimy potroić udział OZE w produkcji energii oraz podwoić działania w zakresie efektywności energetycznej. Transformacja energetyczna wchodzi więc w nową fazę, na każdym poziomie: globalnym, krajowym i lokalnym.
Tegoroczny szczyt okazał się sukcesem również dla samorządów. Po raz pierwszy władze lokalne zaproszono na sesję inauguracyjną COP, na której
https://nitter.cz/warszawa
znalazła się wśród 12 miast i regionów dumnie reprezentujących samorządy z całego świata. W Dubaju zorganizowano także szczyt władz lokalnych, czego owocem stała się inicjatywa CHAMP, która zachęca państwa do uwzględnienia wysiłków samorządów na rzecz ochrony klimatu w tzw. celach krajowych. To daje nadzieję na przyszłość - bez uwzględnienia oraz solidnego wsparcia samorządów, często ambitniejszych w swych działaniach niż rządy, nie uda się wypełnić zobowiązań paryskich na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury na świecie. Dzięki takiej filozofii - polskie samorządy przy odpowiednim finansowaniu, będą mogły wspomóc rząd w realizacji jego zobowiązań klimatycznych.
Udział Warszawy w tegorocznym COP był też okazją do zaprezentowania światu innej twarzy Polski. Wraz z polskimi NGO-sami pokazaliśmy Polskę gotową na serio podjąć walkę z ociepleniem klimatycznym, w sposób który zmodernizuje nasz kraj i stworzy nowe miejsca pracy. Transformacja energetyczna przyspiesza, a my musimy pilnie nadrobić stracone lata.
🐦🔗: https://nitter.cz/trzaskowski_/status/1735577589081629180#m
[2023-12-15 08:28 UTC]