Pamiętając o odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, warto pamiętać także o tym, w jaki sposób Polska straciła wolność w XVIII wieku. Polacy pozbywali się suwerenności stopniowo, nie zauważając rosnących wokół zagrożeń.
Wielu przestawicieli ówczesnej polskiej elity z radością przyjmowało obce ingerencje w polskie sprawy, wręcz się ich domagało. Niektórzy otwarcie działali na rzecz obcych interesów, działając przeciwko interesom Polski i Polaków.
Kiedy przyszło otrzeźwienie, było już za późno. Reformy ustrojowe nie mogły pomóc w sytuacji, gdy polska armia była nieliczna i rozbrojona.
Utrata niepodległości oznaczała nie tylko, że Polska zniknęła z mapy. Polacy na swojej ziemi stali się ludźmi drugiej kategorii. Bez własnego państwa Polacy byli wystawieni na prześladowania, wyzysk, rabunek.
Przez kolejne dekady Polacy ofiarnie walczyli o wolność, którą odzyskali w 1918 roku. Ledwie 105 lat temu. To nadal krótszy czas, niż trwało zniewolenie Polski pod zaborami. A przecież przez ten ostatni wiek nasz naród przeżył jeszcze dokonane przez Niemców podczas wojny ludobójstwo oraz 45 lat zależności od sowieckiej Rosji.
Ciesząc się z wolności, jaką mamy teraz, musimy zawsze pamiętać, że niepodległość nigdy nie jest dana raz na zawsze. Polskę mogą czekać kolejne zagrożenia, także takie, jakich sobie jeszcze nie wyobrażamy. Albo nie dostrzegamy.
🐦🔗: https://nitter.cz/BeataSzydlo/status/1723236197969830030#m
[2023-11-11 07:08 UTC]